Zielony Instytut i Twój Ruch o ustawie o OZE

Zielony Instytut i Twój Ruch zorganizowali 14 listopada w Sejmie konferencję prasową na temat projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii proponowanego przez ministerstwo gospodarki. 

Rozpoczynając konferencję poseł Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu przypomniał, że Polska już trzy lata temu miała przyjąć ustawę o OZE.

Poseł Twojego Ruchu Jacek Najder podkreślił, że obecny projekt ustawy stoi w sprzeczności z rozwojem energetyki odnawialnej oraz demokracji energetycznej. Wskazał też, że brak regulacji prawnych spycha inwestorów – szczególnie małych i średnich przedsiębiorców w dziedzinie OZE - na skraj bankructwa.

Przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu Dariusz Szwed nazwał działania premiera Tuska i ministra środowiska dokonywaniem zabójstwa na polskiej energetyce, podkreślając, że odnawialne źródła energii i demokracja energetyczna mogą być kołem zamachowym polskiej gospodarki.

Uczestnicy konferencji poinformowali, iż na grudzień zaplanowana została demonstracja w trzecią rocznicę upływu terminu uchwalenia ustawy o OZE.

Zobacz transmisję

Opracowanie o zrównoważonym rozwoju Metropolii Silesia

Czy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia może się rozwijać w sposób zrównoważony? Jakie warunki należy spełnić, aby było to możliwe? - to główne pytania, na które w raporcie o Metropolii Silesia próbują odpowiedzieć jej autorzy: Dariusz Szwed, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu, oraz Beata Maciejewska, dyrektorka Fundacji Przestrzenie Dialogu, a także współpracujący z nimi: Małgorzata Tkacz-Janik i Bartłomiej Kozek.

Czytaj więcej...